Halk Oyunları YöreleriHalk Oyunları Yöreler

Halk Oyunları Yöreler, Halk Oyunları Grubu, ülkemizin bir anlamda çeşitliliğinin simgelenmesini sağladıkları için büyük bir öneme sahiptir. Bunu bilen şehirler de kendi yörelerine ait olan oyunları yalnızca kendi içlerinde oynamaya devam etmezler aynı zamanda bunları çok daha fazla yerde tanıtmak adına birbirinden farklı organizasyonlar yapmayı tercih ediyorlar.

Halk oyunları yöreleri söz konusu olduğu zaman pek çok kişinin aklına horon gelmektedir. Karadeniz yöresine ait olan bu halk oyunu oldukça hızlı olması ile de bilinir. Sonraki oyun ise zeybek. Ege bölgesi ile özdeşleşmiş olan bu oyun tek başına ya da karşılıklı şekilde oynanabilir. En fazla bilinen halk oyunlarından biri ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıklıkla oynanan halaydır. Lakin her bölgenin halayı birbirinden farklıdır.

Halk Oyunları Yöreler Ve Oyunlar

Halayın yanı sıra Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu bölgelerinde oynanan bar oyunu da oldukça disiplinli bir şekilde oynanması ile bilinmektedir. Yöresel Halk Oyunları içerisinde yer alan Trakya ve Marmara’nın güney ve doğu bölgesinde ise hora oynanmaktadır. Trakya, Kırklareli Edirne’de oynanan karşılama, Güney Anadolu’dan Akdeniz’e uzanan kesimlerinde ise kaşık oyunu oynanmaktadır.

Bunlar ve bunlar gibi pek çok farklı yöresel oyun ise yine Türkiye’nin dört bir yanında büyük bir keyifle oynanmaya devam etmektedir. Üstelik bu oyunlar yalnızca ritim olarak değil aynı zamanda giyilen kıyafetler konusunda da ciddi farklılıklar kendini göstermekte ve bu farklılıklar ile de kendilerini en iyi şekilde tanıtmaktadır.

ZEYBEK HALK OYUNLARI

Zeybek Ekibi halk oyunları bir kişi tarafından oynandığı gibi grup halinde bir daire halinde de oynanmaktadır.

HALAY EKİBİ OYUNLARI

Grup, düz bir biçiminde ve oyuncuların birbirine tutunarak oynadığı halk oyun türüdür. Doğu, güneydoğu ve Orta Anadolu’da davul zurna ile oynanır.

HORON EKİBİ GÖSTERİLERİ

Oyuncular Yan Yana birbirine tutunarak oynadığı halk oyunlarıdır. coğrafya yapısının sert ve yüksek oluşu, denizinin ve havasının coşkunluğu horon halk oyunlarında kendini hissettirir. Doğu Karadeniz kıyılarında kemençe ile sergilenir.

BAR EKİBİ 

Ekip olarak ve genellikle yan yana ya da yarım ay biçiminde, oyuncuların birbirlerine tutunarak sergiledikleri disiplinli ekip oyunlarına bar denir. genelde Erzurum ve çevre illerde oynanır.

HORA BÖLGESİ OYUNLARI

Bu oyun Bar ve Halaylar gibi el ele ya da kol kola tutuşularak disiplinli bir biçimde ve dizi halinde oynanmaktadır. Genellikle Trakya’da, kısmen de Marmara’nın doğu ve güneyinde görülen bir oyun türüdür. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale.

KARŞILAMA EKİBİ OYUNLARI

Karşılama iki kişinin karşılıklı durarak oynadıkları bir oyun biçimidir. Çiftlerin karşılıklı olarak toplanmalarıyla bir grup halinde de oynanmaktadır. Kız ve erkek karşılıklı çiftlerin karşılıklı iki sıra halinde dizilmesiyle bir grup oyunu olarak oynanır.

KAŞIK OYUNLARI

Ellerinde ritim tutmak için tahta kaşıklar vardır. genellikle iç Anadolu bölgesinde oynanan folklor gösterisidir.

İstanbul Halk Oyunları Grubu Ülkemizin Tüm Yörelerinden Örnekler Sunmaya Devam Ediyor. 0532 692 98 48