HALK OYUNLARI
Anasayfa Hakkımızda Halk Oyunları Videolar Galeri İletişim
halk oyunu nedir
Anasayfa
Hakkımızda
Halk Oyunu Yöreleri
Halk Oyunları
Folklor Nedir
Organizasyonlar
Videolar
Foto Galeri
Referanslar
İletişim
folklor nedir
halk oyunu grubu

FOLKLOR NEDİR?

Folklor veya Halk bilim. Halk Oyunları Belirli bir ülke veya bölge halkının kültürünü araştıran, bunları kendine özgü yöntemlerle derleyen, sınıflandıran, çözümleyen, yorumlayan bir bilim ve belirli bir popülasyon için ortak olan ve içinde halk oyunları, masallar, müzik, dans, efsaneler, sözlü tarih, atasözleri, şakalar, popüler inançlar, adetler, maddi kültür vb. gibi kültür öğelerinin bütününe verilen ad.
Folklor kelimesi ile sadece halk oyunları algılanagelmiştir. Fakat yanlış kullanılmaktadır. Folklor tüm Halk kültürünün tamamını kapsar.
Folklor
Bir topluma özgü geleneksel gösterilerin ve geleneksel kültürün tümü. Sözcüğün aslı İngilizce’dir. Folk halk demektir, folklor da bütün halk geleneklerini (efsaneler, danslar, oyunlar, atasözleri, türküler, vb.) bunları incelemek üzere kullanılan yöntemleri anlatır. Folklorun halkların yaşamında birçok işlevi vardır: Bazı tabuların kuşaktan kuşağa geçmesini (özellikle masal yoluyla) sağlar; efsanelerle ölümsüzlüğe kavuşturur; davranış kurallarının sürekliliğinde (masal ve atasözleri ile) rol oynar.

Türk Halk Oyunları Türleri

Türk Halk Oyunları genel olarak türleri şu şekilde ayrılmaktadır:

Hora Bölgesi;Trakya.
Zeybek Bölgesi;Ege,Güney Marmara,İçbatı Anadolu.
Teke Bölgesi; Göller Yöresi, Batı Akdeniz.
Kaşık Oyunları-Karşılama Bölgesi; Konya Bölümü, Batı Karadeniz, Güney Marmara, Doğu Akdeniz.
Horon Bölgesi; Orta ve Doğu Karadeniz.
Halay Bölgesi; Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri, İç Anadolu'nun Doğusu.
Bar Bölgesi; Kuzeydoğu Anadolu.
Kafkas Bölgesi; Kuzeydoğu Anadolu.
ZEYBEK:Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde oynanan oyunların genel ismi.Zeybek bölgesi halk oyunu gösterileriİzmir,Aydın,Manisa,Muğla,Denizli,Uşak,Afyon,Kütahy a,Balıkesir ve Çanakkale yörelerinden oluşmaktadır.
İZMİR YÖRESİ:Bergama'dan Menemen'e Kemalpaşa'dan Kiraz'a kadar bir alanı kapsayan;bağrında ikiparmak,kostak ali,sürmene,ötme bülbül,sebaye,kırmızı buğday,soğuk kuyu,gökçen efe,sinan ağa,zahide molla,karyolamın demiri,harmandalı,gündoğdu gibi baba oyunları barındıran;Türkiye'nin en gelişmiş halkoyunlarına ve sahne yapısına sahip,kendi oyunlarını en güzel sunabilen,birçok farklı kostümü bulunan Türkiye genelinde ekol olmuş,birçok başarılara imza atmış yöredir kendisi.

Bir oyunun halk oyunları vasfı taşıması için kural olarak "zaman ve mekanda derinlik" ilkesini barındırması gerekir.

Türk Halk Oyunları Yöreleri Türk Halk Oyunlarındaki Bütün yöreler Tarafımızdan Oynanmaktadır...

Anasayfa | Halk Oyunları Grubu Kiralama | Halk Oyunları | Folklor Ekibi | Halk Oyunu | Yöreler | Karadeniz Yöresi Halk Oyunları | Kafkas Yöresi Halk Oyunları | Trakya Yöresi Halk oyunları | Halk Oyunu Organizasyonları | Halk Oyunları Videoları | İletişim © Copyright 2016 Tüm Hakkı Saklıdır... İstanbul Halk Oyunları...